Zlato ukazuje svou sílu. Překoná do konce roku hranici 2000 USD za unci?/ Investoři soustředí svou pozornost na zlato. Jeho cena překonala další milník.

Ještě před začátkem roku se názory analytiků v předpovědích vývoje hodnoty zlata v roce 2020 rozcházely. Zatímco jedni mluvili o růstu, jiní předpokládali pokles jeho hodnoty. Dokonce bankovní dům JPMorgan tehdy tipoval, že cena unce se do konce roku dostane na 1450 USD, ale dnes je o stovky USD vyšší.

Nástup a rozšíření pandemie COVID-19 nakonec potvrdilo pozitivní scénář růstu tohoto drahého kovu. Kromě zlata rostla také hodnota stříbra nebo platiny. Březnové propady na trzích prohloubily nejistotu a obavy investorů v dalším ekonomickém vývoji a ti se postupně začali uchylovat k bezpečným přístavem v podobě drahých kovů. Od začátku roku cena zlata překonala už několik historických milníků a během uplynulé středy po dlouhých 9 letech zdolala hranici 1800 USD za unci. Od ledna tak vzrostla jeho hodnota o 20 procent.

Své předpovědi ve vývoji ceny zlata během tohoto roku už dříve přehodnotily i největší bankovní instituce jako například Bank of America, jejíž odhady hovoří poměrně odvážně o překonání hranice 3000 USD za unci do konce roku. Z mého pohledu je reálnější předpoklad, že se dostane přes hranici 2000 USD za unci.

Vývoj ceny drahého kovu bude záviset nejen na příchodu další vlny pandemie, jejím zvládnutí, rozsahu dalších opatření souvisejících s pandemií, jejího dopadu na ekonomiku, vývoje nezaměstnanosti, ale také pobídek centrálních bank ve snaze snížit tyto dopady. Ve hře je celá řada dalších faktorů, které výrazným způsobem dokážou zamávat s vývojem kapitálových trhů a následným rozhodnutím investorů “vplout” se svým kapitálem do “bezpečnějších vod” v podobě zlata. Z pohledu historického vývoje ceny této komodity je totiž jasné, že v době krizí, kdy ceny akcií klesají, cena zlata naopak roste.

Momentálně tlačí cenu nahoru hlavně strach ze zmíněné druhé vlny pandemie. Čísla v USA rostou a každý den dosahují nového maxima. Nárůst v mírné podobě můžeme sledovat i v dalších zemích. Když k tomu přidáme tisk peněz ve snaze udržet globální ekonomiku nad vodou, nízké úrokové sazby v Americe a neopodstatněný růst aktiv na burze, je zřejmě jen otázkou času, kdy tato „časovaná bomba“ opět bouchne a cena zlata zaznamená další ze série svých milníků.

Na rozdíl od peněz se totiž zlato nedá tisknout a v období vysoké inflace představuje spolehlivého uchovatele hodnoty. I proto je to vhodný způsob diverzifikace portfolia. Navíc se vyznačuje vysokou likviditou, takže je možné ho i ve fyzické podobě poměrně lehce zpeněžit téměř kdekoliv na světě.

ZDROJ: Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bitnami